Iluzja Delboeufa

Iluzja Delboeuf'a

Czy wielkość talerza ma znaczenie?

Iluzjonista, magik, kuglarz, prestidigitator, oto profesjonaliści zajmujący się zarabianiem na chleb dzięki zabawianiu publiczności przeróżnymi sztuczkami.

Większość z owych sztuczek liczy sobie kilka stuleci, a niektóre sięgają czasów starożytnych. Nie ma się jednak co dziwić, że wciąż działają. Mózgi ludzi żyjących obecnie i przed wiekami nie różnią się budową. Iluzjoniści to po prostu specjaliści, którzy dobrze znają mechanizmy poznawcze w jakie wyposażyła nas natura. Wiadomo, że nie da się funkcjonować w codziennym życiu będąc nieustannie skupionym na każdej czynności. Prowadząc samochód i np. pisząc opieramy się na wyćwiczonych automatyzmach. Mózg, żeby oszczędzać zasoby, stara się wiele rzeczy upraszczać i odsiewać kwestie istotne od nieistotnych. Czasami nasze „oprogramowanie” zawodzi. Iluzjoniści znają całe katalogi sztuczek, które działają wykorzystując mechanizmy błędów poznawczych. W ostatnich latach do magików dołączyli spece od reklam i np. restauratorzy.


Jedną z dobrze znanych w gastronomii prawd jest fakt, że wielkość talerza wpływa na ocenę rozmiaru porcji przez klienta. To zjawisko opiera się na tzw. iluzji Delboeuf’a, od nazwiska Josepha Delboeuf’a,, XIX-wiecznego naukowca.

Nie chodzi w nim o oczywiste przełożenie – malutki talerz,a więc mała porcja jedzenia wydaje się większa. W końcu klient musi wyjść z lokalu zadowolony, a oczywiste naciąganie nie byłoby korzystne. Iluzja Delboeuf’a wyjaśniona na przykładzie płaskich talerzy obiadowych zasadza się na odkryciu, że gdy nałożymy taką samą porcję jedzenia na dwa talerze, z których jeden ma szeroką obwódkę, a drugi wąską, to mózg będzie automatycznie interpretował, że na talerzu z węższą obwódką jest więcej pokarmu. Warto dodać, że wewnętrzne części talerzy, te na których realnie leży jedzenie, są równej średnicy. Można zapytać

 Delboeuf a iluzja w diecie

 Co ma wspólnego? Otóż bardzo dużo. Na talerz z szerokim „rondem” będziemy z automatu nakładali większe porcje, a na talerz z wąską obwódką mniejsze. W związku z tym na czas diety polegającej na konieczności zmniejszenia ilości konsumowanego jedzenia, warto zaopatrzyć się w ogólnie nieco mniejsze talerze, a do tego z wąskim rondem.
Restauratorzy mają dużo szerszy arsenał środków oddziałujących na nasz mózg, niejako podprogowo. Przykładowo, jeśli talerze są w kolorze tła, czyli stołu i obrusa, to zjadamy więcej. Zastosowanie kontrastowych talerzy, odcinających się od tła, sprawia że jemy mniej.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje